Oat Flour

Have you ever bought oat flour from the grocery store? Try making your own at home by putting regular oats in a food processor. You can pay $8-$10 for 22 oz of oat flour or you can pay under $4 for 42 oz of whole oats and processing them into a fine flour by yourself. Here…

Dietitian Blunder #1

Hi folks. I haven’t blogged in awhile but I’m glad to be back after a much needed break from social media. I thought it would be fun to start sharing some personal blunders as a dietitian. Dietitians are often assumed to eat perfectly, or we are sometimes judged for the days we don’t eat perfectly!…